ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Το πρώτο γκολ και η πρώτη ιστορική μας νίκη κόντρα στην Ομόνοια

Το πρώτο ιστορικό γκολ του Απόλλωνα επί της Ομόνοιας σημειώθηκε από τον Κωστάκη Διανέλλο στις 11 Οκτωβρίου, 1959 στην πρεμιέρα της περιόδου 1959/60 στον πρώτο ιστορικό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στο ΓΣΟ το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας μας με 1-0 η οποία ήταν και η πρώτη νίκη της ομάδας μας επί της Ομόνοιας η οποία την περίοδο εκείνη τερμάτισε στην 2η θέση της βαθμολογίας 1 μόλις βαθμό πίσω από την μετέπειτα πρωταθλήτρια Ανόρθωση!

Ο Κωστάκης Διανέλλος αγωνίστηκε με τα χρώματα της ομάδας μας για πέντε συναπτά έτη, από την πρώτη κιόλας παρουσία μας στα σαλόνια της Α’ κατηγορίας, την περίοδο 1957/58 μέχρι και την περίοδο 1961/62.

Με τη φανέλα της ομάδας μας πανηγύρισε 3 γκολ με τα δύο ιδιαίτερα σημαντικά αφού έγραψαν ιστορία ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι και στις τρεις φορές που κατάφερε να σκοράρει ο Απόλλωνας πέτυχε ισάριθμες νίκες!

Χρονολογικά το πρώτο γκολ επιτεύχθηκε στο παλαιό ΓΣΠ την περίοδο 1957/58 κόντρα στο ΑΠΟΕΛ και ήταν το νικητήριο γκολ της ομάδας μας με 2-1 που σηματοδότησε την πρώτη νίκη στην ιστορία μας κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, το δεύτερο ήταν το μοναδικό , όπως προαναφέραμε, γκολ του αγώνα στην νίκη μας κόντρα στην Ομόνοια στο ΓΣΟ και το τρίτο σημειώθηκε κόντρα στην Αϋμα στην νίκη μας με 4-0!