ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Το μοναδικό γκολ ενός σπουδαίου Μουντιαλικού!(video)

Σπουδαίος λίμπερο μεταγράφηκε στην ομάδα μας από την Γερμανική Αρμίνια Μπίλεφελτ την περίοδο 1988/89 έχοντας στο παλμαρές του αρκετές περγαμηνές σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο έχοντας μάλιστα πρωταγωνιστικό ρόλο στο παγκόσμιο κύπελλο του 1982 όπου η Εθνική Πολωνίας, με την οποία αγωνίστηκε 40 φορές, κατέκτησε την τρίτη θέση κερδίζοντας την Εθνική Γαλλίας του Μισέλ Πλατινί στον μικρό τελικό με 3-2 σκοράροντας μάλιστα το δεύτερο γκολ!

Σκόραρε με την ομάδα μας ένα και μοναδικό γκολ την περίοδο 1988/89 στην οποία ο Απόλλωνας δίκαια θεωρείται ο ηθικός πρωταθλητής της χρονιάς, κόντρα στον Εθνικό Άχνας στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, στο Τσίρειο στάδιο ανοίγοντας το σκορ στο 8’ με έξοχη κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίττα.

Για την ιστορία ο Απόλλωνας διέλυσε με 4-0 τον Εθνικό Άχνας σκοράροντας τα άλλα γκολ με τους Πίττα (πέναλτι), Γιαγκουδάκη και Άνταμτσικ.