ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Φουλ για τον τίτλο!

Η Καλαθοσφαιρική εφηβική μας ομάδα εξασφάλισε μια θέση στους τελικούς του πρωταθλήματος και ο αντίπαλός μας θα είναι ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα κατάφερε να αποκλείσει την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στα ημιτελικά με 2-1 στις νίκες και να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς.

Την Τρίτη (17/5) κέρδισε εντός έδρας την αντίπαλό ομάδα με 75-48 παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ. Η ομάδα μας από νωρίς μπήκε αρκετά δυνατά στο παρκέ και πήρε προβάδισμα με 18-11 στο τέλος της Α’ περιόδου και με 34-26 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι νεαροί παίκτες μας  συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, φέρνοντας το σκορ στο 52-35 στην τρίτη περίοδο, ενώ με το τέλος του αγώνα η ομάδα μας πήρε την νίκη με τελικό σκορ 75-48.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σωφρονίου με 21 πόντους. Καλό παιχνίδι για τους γηπεδούχους έκαναν και οι Καμένος, Ηλιάδης και Βιράρτη που σημείωσαν από 9 πόντους και οι Παναγίδης, Πάπε που σημείωσαν από οκτώ πόντους. Από την Ένωση διακρίθηκαν οι Κουμής και Στρατής που σημείωσαν από 11 πόντους.

Οι τελικοί αρχίζουν το Σάββατο (21/5) με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται στην έδρα μας αφού έχουμε πλεονέκτημα έδρας. Ο τίτλος θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 34-26, 52-35, 75-48

Απόλλων (Λ. Αντωνίου): Χριστοφίδης 3, Μακρυγιάννης 2, Ηλιάδης 9 (1), Μιχαηλίδης, Χατζηκτωρής 4 (1), Πανάρετος, Σωφρονίου 21, Καμένος 9 (3), Κωνσταντίνου 2, Βιράρτη 9, Παναγίδης 8, Πάπε 8.