Ήττα στον Στρόβολο

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας να μπει με το δεξί στη Β΄φάση του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών αφού έχασε σήμερα (27/2) από τον Κεραυνό με 81-64.

Η ομάδα μας από την αρχή του παιχνιδιού δεν μπήκε καλά και στο 1ο δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους κάτι που έκανε πολύ δύσκολο το έργο της στη συνέχεια όσο κι αν προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της.

Η διαφορά δεν έλεγε να καλυφθεί και μοιραία η ομάδα μας έχασε το παιχνίδι. Πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν και η ομάδα μας καλείται να υπερβάλει εαυτό για να κάνει κάτι καλό στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι:

Η ομάδα του Στροβόλου είχε το πάνω χέρι στον αγώνα κατά το μεγαλύτερο διάστημα του, και δίκαια πήρε την νίκη που τον φέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς, περιμένοντας το παιχνίδι της Πετρολίνα ΑΕΚ που είναι στους 26 πόντους με παιχνίδι λιγότερο, όπου θα αντιμετωπίσει την Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου τον ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη ο Απόλλωνας έφθασε τους 24 βαθμούς. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Κένεθ Μπάρκερ που σημείωσε 20 πόντους (8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετική εμφάνιση και από τους Έβαν Σμότριτζ (17 πόντοι, 3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Νίκο Στυλιανού (15 πόντοι, 5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός, καταφέρνοντας στο 3:30 να προηγηθεί με 5-2. Ο Απόλλωνας στην συνέχεια με τέσσερις πόντους από τους Πετγουέι και Μακρέι πήρε αυτός προβάδισμα με 6-5, ενώ μετά την συμπλήρωση πέντε λεπτών στον αγώνα το σκορ έφθασε στο 9-9. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια πέτυχαν ένα σερί έντεκα πόντων και πήραν προβάδισμα με 20-9. Με την λήξη της πρώτης περιόδου η ομάδα του Στροβόλου σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους και δέχθηκε ένα, με το σκορ να οδηγείται στο 24-10.

Με μία αρνητική στιγμή για τον Απόλλωνα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, αφού ο Άπολμπι έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού στο χέρι, χωρίς να μπορεί να συνεχίσει άλλο στην αναμέτρηση. Μετά από τρία λεπτά και κάτι στην δεύτερη περίοδο η διαφορά είχε παραμείνει στους 14 πόντους, με το σκορ να φθάνει στο 29-15. Έπειτα ο Μπράσγουελ με δύο ελεύθερες βολές μείωσε σε 29-17, όμως ο Στυλιανού απάντησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα και έφερε το σκορ στο 35-17. Ο Απόλλωνας μείωσε σε 35-19 με λέι απ του Μπράγουελ, όμως οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους τρεις πόντους και έφεραν το σκορ στο 38-19. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 40-24.

Εξαιρετική ήταν η εικόνα του Κεραυνού και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όπου κατάφερε μετά από τρία λεπτά να πετύχει δέκα πόντους και να δεχθεί τέσσερις, φέρνοντας το σκορ στο 50-28. Στην συνέχεια του αγώνα ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Κεραυνό όμως να διατηρεί τις αποστάσεις που χώριζαν τις δύο ομάδες στο σκορ. Λίγο μετά τα μισά της τρίτης περιόδου ο Απόλλωνας μείωσε σε 52-33. Οι “γαλάζιοι” μείωσαν περισσότερο μέχρι το 27:00 με το σκορ να φθάνει στο 55-39. Ο Κεραυνός όμως ήταν καλύτερος στα τελευταία στάδια του δεκαλέπτου καταφέρνοντας να φέρει ξανά την διαφορά στους 21 πόντους (63-42) στο τέλος της περιόδου.

Η ομάδα του Στροβόλου έφερε την διαφορά στους 26 πόντους με την συμπλήρωση δυόμιση λεπτών στην τέταρτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ σε 75-54, στα μισά της τέταρτης περιόδου, ενώ ο Μασάμπα με λέι απ έφερε το σκορ στο 77-54, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Οι “γαλάζιοι” με εννέα σερί πόντους μείωσαν σε 77-63. Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Κεραυνό νικητή με 81-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 40- 24, 63-42, 81-6

Κυριάκου, Γρίβας, Γεωργίου 4, Άπολμπι 3 (1), Μακρέι 19 (2), Μπράσγουελ 19 (2), Πιττάκας 4, Πάπε Φαγέ, Βιράρτη, Μέισον 11 (1), Πετγουέι 4.