Έγινε το πρώτο βήμα!

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα μας, σοβαρεύτηκε και κατάφερε να πάρει τη νίκη στον 1ο ημιτελικό του Κυπέλλου με 3-1 σετ και έκανε έτσι, το πρώτο βήμα για να βρεθεί στον μεγάλο τελικό και να διεκδικήσει το τρόπαιο.

Το πρώτο σετ πρόσφερε πάρα πολλές συγκινήσεις δικαιώνοντας και τα προγνωστικά. Η ομάδα μας έχασε το σετ, παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά μέχρι τα μισά του σετ. Στη συνέχεια χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση από τις παίκτριες μας, με αποτέλεσμα να χαθεί το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ οι «Αμαζόνες» μας σοβαρεύτηκαν και ήταν κυρίαρχες καταφέρνοντας να προηγηθούν με 22-11. Μια μικρή χαλάρωση έφερε το δείκτη του σκορ στο 23-16 για να πάρουμε τελικά το σετ με 25-16 κάνοντας το 1-1.

Στον ίδιο ρυθμό κυμάνθηκε και το τρίτο σετ, όπου με ανεβασμένη ψυχολογία και με σοβαρότητα, οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη δεν άφησαν περιθώρια στις αντίπαλές για να επαναλάβουν ότι και στο πρώτο σετ του αγώνα. Η ομάδα μας έκανε το 2-1 κατακτώντας το τρίτο σετ με 25-16 και πάλι.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με την ομάδα μας να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι και το 11-11 και ακολούθως να παίρνουμε μια διαφορά 4 πόντων και να γίνεται το 16-12. Τελικά πήραμε το σετ με 25-18 και τον αγώνα με 3-1.

Τα σετ: 23-25, 25-16, 25-16, 25-18

Η ομάδα μας(Γ. Γιαπάνης):Χουντίμα, Ζακχαίου, Κις, Λαβρούκ, Ιορδάνους, Σπύρου. Λίμπερο: Στεφάνου.