ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Σκληρό «καρύδι» που χρίζει προσοχής!(video)

Συνολικά, η ομάδα μας αντιμετώπισε την Δόξα Κατωκοπιάς 25 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 14 φορές, ποσοστό 56%, έχασε 3 φορές, (η μια στα χαρτιά), ενώ τα υπόλοιπα 8 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα ο Απόλλωνας προηγείται με 46-21.

Εκτός έδρας, σε αγώνες α’ φάσης, ο Απόλλωνας αντιμετώπισε την Δόξα 11 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 5 φορές, ποσοστό 45%, έχασε 2 φορές ενώ τα υπόλοιπα 4 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 18-9. Τρεις φορές έχουμε μείνει άσφαιροι στους 11 αυτούς αγώνες και στις δύο από αυτές δεχτήκαμε οδυνηρές ήττες με 1-0.

Από την περίοδο 2009/10 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στην Δόξα η ομάδα μας μετράει 3 νίκες, και 2 ισοπαλίες με ποσοστό επιτυχίας 60%. Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 7 γκολ (1,4 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 2 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 3 φορές. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 5 από τα 7 γκολ της ομάδας μας επιτεύχθηκαν στο β’ ημίχρονο ενώ τα μισά σχεδόν, τρία, από το σημείο του πέναλτι!

Στα 5 αυτά παιγνίδια στην μια και μοναδική φορά στην οποία ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη, την περσινή περίοδο 2014/15, ενώ τα υπόλοιπα 4 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα στο α’ ημίχρονο, και με τα 4 μάλιστα να μένουν στο άγονο 0-0!

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στην Δόξα έχει σκοράρει μόνο ο Παπουλής 1 γκολ!

Η προϊστορία κόντρα στην Δόξα Κατωκοπιάς σε εκτός έδρας αγώνες από το 2009/10 και μετέπειτα: