ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Στη Λεμεσό συνήθως τους κερδίζουμε!(video)

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ομάδας μας επί της Νέας Σαλαμίνας σε εντός έδρας αγώνες σημειώθηκε την περίοδο 1974/75 όταν νίκησε με 6-0. Τα γκολ τότε σημείωσαν οι Γεννάρης 2, Αριστείδου 2, Μοράρης και Θωμά σε βάρος της ομάδας του, ενώ η μεγαλύτερη μας ήττα σημειώθηκε την περίοδο 1996/97 με 3-0.

Ο ποδοσφαιριστής μας που έχει την καλύτερη παράδοση απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα είναι «το παιδί της αλάνας» Πανίκος Κρυστάλλης ο οποίος έχει σκοράρει 6 γκολ. Οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές στην ιστορία του Απόλλωνα που πέτυχαν χατ-τρικ κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα εντός έδρας είναι οι Πανίκος Κρυστάλλης, Μίνως Κακουλλής, Πάμπος Χριστοφή, Κρισμάρεβιτς και Σόσιν. Τα περισσότερα γκολ σε ένα αγώνα κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα σημειώθηκαν την περίοδο 1962/63 με τον αγώνα να λήγει ισόπαλος 5-5!

Συνολικά η ομάδα μας αντιμετώπισε την Νέα Σαλαμίνα 106 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 44 φορές, έχασε 30 φορές ενώ τα υπόλοιπα 32 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 175-132. Το 100ο γκολ του Απόλλωνα επί της Νέας Σαλαμίνας σημείωσε ο Σουάτ Πεσίρεβιτς στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της περιόδου 1990/91 όταν η ομάδα μας συνέτριψε την Νέα Σαλαμίνα με 5-2.

Στη Λεμεσό η ομάδα μας αντιμετώπισε τη Νέα Σαλαμίνα 52 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 28 φορές, έχασε 9 φορές ενώ τα υπόλοιπα 15 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 106-61.

Από το 2009/10 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα η ομάδα μας μετράει 4 νίκες και 1 ήττα με ποσοστό επιτυχίας 80%! Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 16 γκολ (3,2 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 6 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του μόνο μια φορά την περσινή περίοδο δηλ. ποσοστό 20%. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 12 από τα 16 γκολ της ομάδας μας επιτεύχθηκαν στο β’ ημίχρονο!

Στα 5 αυτά παιγνίδια στις 2 φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος ισάριθμες φορές ενώ στις 2 φορές που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ στην μια φορά καταφέραμε να το ανατρέψουμε ενώ στην άλλη δεχθήκαμε οδυνηρή ήττα με 2-1.

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα έχουν σκοράρει οι Μερκής με 3 γκολ (!), Παπουλής, Μάριος Στυλιανού, Γκιέ, Τουράμ, με 1 γκολ.