ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Του Γιώργου το πρώτο γκολ!(video)

Ο ανυπέρβλητος αρχηγός μας Γιώργος Μερκής αγωνίζεται με τα τιμημένα χρώματα του θρύλου, ανήκοντας στο ρόστερ της πρώτης ομάδας, τα τελευταία 15 χρόνια συγκεκριμένα από την περίοδο 2001/02!

Η πρώτη του συμμετοχή στην πρώτη ομάδα του ΑΠΟΛΛΩΝΑ έγινε στις 3 Μαρτίου, 2002 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής κόντρα στον Ερμή εκτός έδρας όταν στο 64′ του αγώνα αντικατέστησε το Φίλιππο Φιλίππου ένα παιγνίδι το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας μας με 7-0.

Στις 19 Οκτωβρίου, 2013 στον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ Κουκλιών στο Τσίρειο ο αρχηγός μας συμπλήρωσε 200 συμμετοχές με τα χρώματα της ομάδας μας και τιμήθηκε από τη διοίκηση του σωματείου μας ενώ αυτή τη στιγμή βρίσκεται μια μόλις συμμετοχή πριν τις 250!

Αυτό που λίγοι ξέρουν είναι ότι στην πρώτη του συμμετοχή δεν εμφανίστηκε με το γνωστό «νούμερο 16» στην πλάτη αλλά με το νούμερο 34 αφού το νούμερο 16 φορούσε ο συμπαίκτης του Γιώργος Γεωργίου (Τσάρτας). Με το τιμημένο «νούμερο 16» έχει εμφανιστεί από την περίοδο 2002/03 και από έκτοτε δεν το έχει αποχωριστεί!

Ο πρώτος του πανηγυρισμός εντούτοις έγινε μια μέρα στις 17 Απριλίου, 2004 στην 17η συμμετοχή του σε ηλικία 20 ετών στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της περιόδου 2003/04 όταν σκόραρε στο Τσίρειο κόντρα στη Δόξα Κατωκοπιάς διαμορφώνοντας στο 48′ του αγώνα με κεφαλιά το τελικό 5-1 για την ομάδα μας.

Ο Γιώργος Μερκής έχει σκοράρει συνολικά σε αγώνες πρωταθλήματος 19 φορές με τα 13 να έχουν σημειωθεί στο Τσίρειο και τα 6 εκτός έδρας ενώ ποσοστό περίπου 70% των γκολ του έχουν επιτευχθεί στη διάρκεια του β’ ημιχρόνου.

Δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι από τα 19 γκολ ο αρχηγός έχει σκοράρει περίπου τα μισά δηλ. 9 με το κεφάλι αφού είναι γνωστό πόσο ικανότατος κεφαλοσφαιριστής είναι!