ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Ισορροπημένη προϊστορία (video!)

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ομάδας μας επί της ΑΕΛ σε αγώνες του β’ γύρου σημειώθηκε την περίοδο 1966/67, 1986/87, 2004/05 και 2005/06 (!) με σκορ 4-1 ενώ η μεγαλύτερη μας ήττα σημειώθηκε την περίοδο 1982/83 με 3-0.

Ο ποδοσφαιριστής μας που έχει την καλύτερη παράδοση απέναντι στην ΑΕΛ είναι ο «μάγος» Μιλένκο Σπόλιαριτς που στα 11 χρόνια καριέρας του στο Θρύλο έχει σκοράρει 10 γκολ ενώ πιο πίσω βρίσκονται οι Σλάτζιαν Τσέποβιτς με 7 γκολ και Κωστάκης Βασιλειάδης με 6 γκολ! Ο Μιλένκο μαζί με τον Μουσταφά Μπακούρα είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές στην ιστορία του Θρύλου, που πέτυχαν χατ-τρικ κόντρα στην ΑΕΛ.

Μόνο δύο Κύπριοι ποδοσφαιριστές μας έχουν σκοράρει 2 γκολ σε ένα αγώνα κόντρα στην ΑΕΛ και αυτοί είναι ο Κωστάκης Βασιλειάδης την περίοδο 1966/67, παιγνίδι το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας μας με 4-1, και ο Γιώργος Τέμπλαρ, ο οποίος είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής μας που το έχει επιτύχει δύο φορές, τις περιόδους 1978/79 και 1986/87 όπου κερδίσαμε με 3-2 και 3-1 αντίστοιχα. Τα περισσότερα γκολ σε ένα αγώνα κόντρα στην ΑΕΛ σημειώθηκαν την περίοδο 2007/08 με την ομάδα μας να κερδίζει με 4-3 (4-0 από το ημίχρονο), με show των Σαγκόι και Μπαμπαγκίντα που σκόραραν από 2 γκολ!

Συνολικά η ομάδα μας αντιμετώπισε την ΑΕΛ 116 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 37 φορές, έχασε 38 φορές ενώ τα υπόλοιπα 41 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 160-154. Το 100ο γκολ του Απόλλωνα επί της ΑΕΛ σημείωσε ο Δημήτρης Ιωάννου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της περιόδου 1994/95 όταν η ομάδα μας συνέτριψε την ΑΕΛ με 3-0.

Από το 2010/11 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στην ΑΕΛ σε αγώνες του β’ γύρου η ομάδα μας μετράει 2 νίκες, 2 ήττες και 1 ισοπαλία με ποσοστό επιτυχίας 40%. Στα 5 αυτά παιγνίδια η ομάδα μας έχει σκοράρει 10 γκολ και έχει δεχτεί 11 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 1 φορά δηλ. ποσοστό 20%.

Στα 5 αυτά παιγνίδια στις 3 φορές που ο Θρύλος κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος την νίκη 2 φορές στην άλλη η ΑΕΛ ανέτρεψε το 2-0 σε 2-3 με πρωταγωνιστή τον Μασιά ενώ στις 2 φορές που μείναμε πίσω στο σκορ από το α’ ημίχρονο, η ομάδα μας έχασε την μια φορά και απόσπασε το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις του αγώνα την άλλη!

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό της ομάδας μας κόντρα στην ΑΕΛ έχουν σκοράρει οι Τουράμ, Γκιέ, και Μερκής με 1 γκολ.