ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Των «Αμαζόνων» η ανατροπή!

Με ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα άρχισε η νέα περίοδος στο βόλεϊ γυναικών.

Στο Σούπερ Καπ 2015 που έγινε στο Λευκόθεο ο Prestige Απόλλων νίκησε την Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-2 σετ (22-25, 19-25, 25-14, 25-15, 15-8) και πανηγυρίζει την 4η κατάκτηση Σούπερ Καπ στην ιστορία της. Οι δύο ομάδες προσέφεραν πολύ καλό θέαμα στους 500 φίλους του αθλήματος που επιβραβεύτηκαν παρακολουθώντας μία αμφίρροπη αναμέτρηση που κρίθηκε στη ρουλέτα του πέμπτου σετ. Η πρώτη γεύση από το γυναικείο βόλεϊ για τη νέα σεζόν ήταν άκρως ενδιαφέρουσα, αφού ο πρώτος τίτλος κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Στα πρώτα στάδια του αγώνα οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο. Ο Απόλλων προηγήθηκε με 15 – 13 και 21 – 20, αλλά η ΑΕΚ αντίδρασε αποτελεσματικά και με ένα σερί 4 – 0, με το καλό σερβίς της Τραικόφσκα και την αποτελεσματικότητα της Άντρεας Χαραλάμπους έβαλε κεφάλι στο σκορ ( 24 – 21) και πήρε το πρώτο σετ (25-22) με μπλοκ της Δέσποινας Κωνσταντίνου.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και με πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 10 – 4. Ο Απόλλων προσπάθησε να ανακάμψει, μείωσε σε 10 – 7, αλλά ήταν η ομάδα της Λάρνακας που με ισχυρό μπλοκ είχε συνεχώς το πάνω χέρι κατακτώντας και το δεύτερο σετ με 25-19.

Ο Απόλλων παρά το γεγονός ότι είχε ένα βουνό να ανέβει ξεκίνησε δυνατά το τρίτο σετ προηγήθηκε νωρίς ( 3 – 0) κι έβαλε γερές βάσεις ( 13 – 7), χάρις σ τις πολύ καλές επιλογές στην επίθεσή της. Εξαιρετική ήταν η Κατερίνα Ζακχαίου, η οποία κέρδισε αρκετούς πόντους από στην επίθεση και στο μπλοκ με αποτέλεσμα ο Απόλλων να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25 – 14 μειώνοντας σε 2 – 1.

Το τέταρτο σετ άρχισε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο, αλλά ο Απόλλων πιο συγκεντρωμένος κατόρθωσε να προηγηθεί με 7 -3 και 14 -6 και με το αίσθημα της υπεροχής ανέβασε εκτόξευσε τη διαφορά (23 -13) και έφτασε στην ισοφάριση 2-2 σετ με 25 – 15.

Η νταμπλούχος ομάδα του Γιάννη Γιαπάνη συνέχισε τον ίδιο ρυθμό και στο τάι μπρέικ. Επιβλήθηκε σε όλους τους τομείς κι επικράτησε με σχετική άνεση και στο 5ο σετ (15-8) κατακτώντας έτσι τη νίκη με 3-2 σετ.